Plánovanie trasy som rozhodne nechcela podceniť (a navyše ma to hrozne baví 😀 ). Okrem kontroly platnosti môjho pasu, pretože Brexit, som študovala odporúčané itineráre na oficiálnych stránkach, trasu virtuálne prechádzala na mapy.cz a občas prečítala skúsenosti iných turistov na rôznych fórach, kam ma zaviedol google. Skvelá dostupnosť, prijateľná náročnosť a absencia predátorov 😀 Perfektná voľba!
Bola som zvedavá, aké to bude koncom septembra. Zámerne som nechcela vyraziť v lete – nielen že leto láka oveľa viac turistov, ale zároveň je to v Škótsku i sezóna „midges“. Ide o malé otravné mušky, ktorým chutí ľudský druh 😀 A to ja nerada!
Jeseň však prináša i viac mokra a kratšie dni. Pre porovnanie, podľa stránok Scotland Info sa začiatkom júla z denného svetla Škóti môžu tešiť takmer 17.5 hodiny, koncom septembra je to necelých 12.
Môj plán teda rozhodne nebol na 5, 6 ani pôvodných 7 dní, ale ďaleko dlhší! Nič pre tých, ktorí o siedmej ráno už balia stan a radi mydlia nôžkami až do tmy 😀 Tiež nezahŕňal luxusnejšie typy ubytovaní, rôzne B&B alebo hotely, ani možnosť prevozu batožiny, ktorá je tu pre tých, čo chcú mať v pohybe so sebou len to najnutnejšie. Ja som však rozhodne chcela ísť naťažko, bez väčších záväzkov a noci si užiť v „divočine“ 😀
Aké teda boli moje predstavy? Poďme na to! Údaje o vzdialenosti a časovom odhade píšem tak, ako ich uvádzajú mapy.cz.
Deň 0 – Presun do Škótska
Let Viedeň (16:25) -> Edinburgh (18:05). Noc v Motel One Edinburgh Princess. Motel sa nachádza v centre Edinburghu, čím má zaručenú skvelú dostupnosť z letiska a navyše je hneď oproti vlakovej stanici Edinburgh Waverley, čo rozhodne ocením v prípade, že ďalšie ráno zaspím 😀
Deň 1 – Na štart a do Drymenu
Vlak Edinburgh (7:38) -> Milngavie (9:17) a následne peší presun zo stanice na oficiálny štart trasy. Tu ma čaká ešte jeden bojový úkol – zohnať bombu do variča, keďže tie do lietadla nesmú, a bez nej som nahratá 😀
Následne už samotný trek! Smer Drymen Camping!
Vstupuje sa tu do národného parku (Loch Lomond & The Trossachs National Park), kde je wild camping v období od marca do septembra povolený len v určených zónach a s permitom. Preto som stavila na oficiálne kempy či bothies (domčeky slúžiace k prespatiu, bez postelí, vody či záchoda).
Z oficiálneho štartu trasy 🥾 17.5 km ↗ 206 m ↘ 216 m
Deň 2 – Smer Sallochy Camp
Druhý deň vedie okolo Drymenu, kde je v prípade potreby možné urobiť si miernu zachádzku. Po pár kilometroch sa trasa rozdvojuje. Je možné zvoliť verziu vedúcu cez Conic Hill s výhľadom na Loch Lomond alebo sa tomuto vŕšku vyhnúť a zvoliť druhú variantu. Obe vedú do dediny Balmaha priamo pri spomínanom jazere, popri ktorom trasa nasleduje ešte ďalšie dni. Ide totiž o najväčšie jazero v Škótsku s dĺžkou až 39 kilometrov. Noc som plánovala stráviť v Sallochy Camp, priamo na pláži 🙂
Cez Conic Hill 🥾 20.9 km ↗ 537 m ↘ 563 m
Popod Conic Hill 🥾 19.3 km ↗ 321 m ↘ 346 m
Zachádzka do Drymenu v prípade potreby 🥾 + 0.9 km
Deň 3 – Rowchoish Bothy
Internety túto časť trasy označujú ako „challenging“, preto som kilometre držala ešte viac na uzde. Navyše ide o tretí deň, o ktorom som si myslela, že by mohol byť z hľadiska stavu nôh či svalov kritický 😀 Keby tomu úplnou náhodou tak nebolo, je možné si trasu predĺžiť odbočkou na Ben Lomond s výškou 974 m. Trasa sa v jednom bode opäť rozdvojuje. Prvá možnosť vedie priamo popri jazere, druhá o niečo vyššie.
Popri jazere 🥾11.2 km ↗ 350 m ↘ 317 m
Druhá možnosť 🥾 11.9 km ↗ 372 m ↘ 340 m
Zachádzka na Ben Lomond 🥾 + 9.7 km ↗ + 916 m ↘ + 916 m
Deň 4 – Doune Byre Bothy
Štvrtý deň som opäť volila oddychovejší s nocou v druhej bothy, ktorá sa tu nachádza. Pôvodne som plánovala prenocovať o pár kilometrov ďalej v kempe Beinglas Farm, ich stránky však hlásali pozastavenú činnosť.
🥾 11 km ↗ 355 m ↘ 358 m
Deň 5 – Strathfillan Wigwams Camp
Piaty deň je posledným dňom s výhľadmi na Loch Lomond, nahradiť by ich mali kopce a údolia, júúú! Noc plánujem stráviť v Strathfillan Wigwams Camp.
🥾 19.8 km ↗ 509 m ↘ 359 m
Deň 6 – Bridge of Orchy
Rozlúčka s národným parkom a prvá noc úplne nadivoko! No dobre, nie tak úplne 😀 Ale viac menej pod mostom v dedine Bridge of Orchy. Nachádza sa tu pri rieke plácek, ktorý slúži práve turistom na WHW, len je potrebné si chytiť miesto. V jeho blízkosti je i hotel a vodovod s pitnou vodou. Tie sa na trase nachádzajú na viacerých miestach, kde je možné ich kedykoľvek zdarma využiť.
🥾 15.1 km ↗ 188 m ↘ 216 m
Deň 7 – Kings House Hotel
Ďalšie kroky vedú k hotelu Kings House, ktorý sa nachádza v údolí Glen Coe. V okolí bažiny, no opäť sa tu pri rieke nachádza miesto, kde je možné vybaliť stan a navyše využiť toalety či sprchy prislúchajúce hotelu.
🥾 19.3 km ↗ 447 m ↘ 347 m
Deň 8 – Kinlochleven
Smer do dediny nesúcej názov Kinlochleven. Noc plánujem stráviť na plácku popri trase hneď za dedinou.
🥾 14.9 km ↗ 336 m ↘ 569 m
Deň 9 – Glen Nevis Caravan and Camping
Tento deň by mohol byť kľudne posledným, no ja som sa rozhodla využiť príležitosť a pred Fort William odbočiť do kempu Glen Nevis Caravan and Camping. Je to totiž skvelý štartovací bod na výstup na Ben Nevis, ktorý by som rada zdolala, ak to bohovia počasia a mojich nôh dovolia 😀 Navyše takto môžem nechať veľkú batožinu v kempe a vyraziť naň naľahko.
🥾 20.7 km ↗ 542 m ↘ 530 m
Deň 10 – Ben Nevis
Pokiaľ sa výstup bude konať, vyšliapnem si takmer celú horu, ktorá má 1345 m. Je preto vždy dobré informovať sa v informačnom centre o stave počasia na vrchole pred tým, než sa tam človek vydá. Môže byť iný, ako sa zdá zdola 😀 Treba počítať so snehom, vetrom a hmlou. Pre peších turistov je najbezpečnejšie zvoliť Mountain Track (trasa prešla premenovaním z Tourist Route, aby nelákala nepripravených).
🥾 17.4 km ↗ 1319 m ↘ 1319 m
Deň 11 – Fort William
Posledných pár kilometrov do oficiálneho cieľa. Vo Fort William som si rezervovala Cruachan Hotel v blízkosti konca trasy, ktorý podľa fotiek vyzerá vskutku honosne a v poznámke som ich poprosila o izbu s vaňou, pretože tuším, že mi padne vhod 😀 Tu pobudnem dve noci a čas strávim plánovaním Great Glen Way, pokiaľ sa rozhodnem pokračovať, alebo hľadaním nejakého ďalšieho príjemného miesta na zevlenie 😀
Na oficiálny koniec trasy 🥾 4.3 km ↗ 18 m ↘ 25 m
Tak a je to. A čo výbava? O tej zas nabudúce! Už teraz ale môžem prezradiť, že ultralighterom či skúsenejším hikerom hrozí úmrtie šokom 😀
Zdroje:
https://www.dfds.com/en/passenger-ferries/holidays/short-breaks/edinburgh
https://www.nationalgeographic.co.uk/travel/2022/10/what-to-do-in-loch-lomond-and-the-trossachs-national-park
https://www.komoot.com/highlight/451515
https://www.undiscoveredscotland.co.uk/bridgeoforchy/bridgeoforchy/index.html
https://www.tripsavvy.com/plan-a-visit-to-glencoe-1662174
https://www.caingram.info/Scotland/Pic_htm/kinlochleven.htm
https://bennevis.co.uk/
https://www.geograph.org.uk/photo/2370010